پنج شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٧ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|آلبوم تصاوير ايران|فارسي|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
آدم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
روابط ایران و پاکستان

 منبع : روزنامه جنگ، ۱۲ ماه آوریل ۲۰۱۶ میلادی

 نويسنده : ریاض احمد سید    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1395/05/19   ( آخرين ويرايش : 1395/05/19 )

پاکستان و ایران کشورهای همسایه ای با پیوند تاریخی، فرهنگی و مذهبی هستند. در سال ۱۹۴۷ زمانی که پاکستان به عنوان کشوری آزاد بر روی نقشه جهان ظاهر گردید، ایران اولین کشوری بود که پاکستان را به رسمیت شناخت. و اولین رهبر خارجی که به پاکستان سفر نمود، شاه ایران بود و این سفر در ماه مارس سال ۱۹۵۰ صورت گرفت. در حین اعزام اولین سفیر پاکستان آقای غضنفر علی خان به ایران بنیانگذار پاکستان گفت تو در حال رفتن به کشوری هستی که روابط ما با آن در جهان بیش از همه دوستانه است. به طور سنتی گرایش هر دو کشور به سمت غرب بود. در سال ۱۹۵۵ معاهده بغداد صورت گرفت که در آن ایران و پاکستان شامل بودند. همین معاهده بغداد بعدها به نام پیمان سنتو تبدیل گردید و هر دو کشور همچنان عضو آن بودند. پس از آن در سال ۱۹۶۵ میلادی هر دو کشور به همراه ترکیه سازمان همکاری های منطقه ای برای عمران را تاسیس کردند که بعدها زمینه ای برای تاسیس سازمان اکو قرار گرفت. در جنگ ۱۹۶۵ پاکستان با هندوستان، پشتیبانی ایران همچون داستان است. تهران تمام سعی خود را کرد که در حین جنگ پاکستان با کمبود نفت مواجه نباشد. همان گونه که در مورد نقش راهبردی پاکستان در افغانستان سخن به میان می آید، ایران نیز نقشی راهبردی برای نیروی هوایی پاکستان ایفا کرد. پناه گاه های امن در اختیار هواپیماهای پاکستان قرار داد و در فرودگاه های خود را گشود. زمانی میان این دوستی بی نظیر شکاف ایجاد شد، که در ایران انقلاب اسلامی رخ داد و ایران از سلطه آمریکا و همراهانش خارج شد و پاکستان همچنان در این کمپ باقی ماند. دوستی پاکستان با آمریکا و دشمنی ایران و آمریکا وضعیتی متضاد بود که موجب فاصله در روابط چند صد ساله تاریخی، فرهنگی و مذهبی دو کشور شد و برای پر کردن خلا موجود هندوستان پیش بود.در طی این مدت تغییرات زیادی در منطقه بوجود آمد. دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی به داستانی کهن تبدیل شد. در این شرایط متغیر تعیین سیاست خارجی نه فقط برای ما، بلکه برای تمام کشورهای منطقه یک چالش است. همسایه می خواهد یک فرد باشد یا یک کشور، از اهمیت بسیاری برخوردار است. زیرا که از یک سو به صورت دائم است و ازسوی دیگر می تواند زندگی را به بهشت یا جهنم تبدیل کند. به این دلیل انسان دانا با همسایه سازگار می شود و سعی ما نیز حتی المقدور همین است. برای گسترش روابط دو جانبه علاوه بر تلاش های دیپلماتیک، روابط در سطح مقامات بلند پایه نیز وجود خواهد داشت. چند هفته پیش رئیس جمهور ایران آقای حسن روحانی به پاکستان تشریف آوردند که محافل دولتی و دیپلماتیک آن را مورد اهمیت ویژه قرار دادند. آقای رئیس جمهور با مقامات سیاسی و نظامی دیدار کردند. هیات ۶۰ نفره ای که به همراه ایشان بودند با همتایان پاکستانی خود زمینه های همکاری را مورد بررسی قرار دادند و پیشنهاداتی نیز ارائه گردید. هر دو کشور مصمم به نابودی تروریسم در منطقه هستند و همچنین ۶ یادداشت تفاهم نیز به امضا رسید. پیش از این در ماه مه سال ۲۰۱۴ نخست وزیر آقای نواز شریف به ایران سفر کرد و صحبت هایی در این مورد نیز صورت گرفته بود. همه اینها به جای خود، ولی در جهان برای سنجش روابط کشورها فقط یک پیمانه وجود دارد و آن این که روابط تجاری چقدر است؟ از گفتن این خجالت زده می شویم که روابط تجاری سالانه میان دو کشور ۲۵۰ میلیون دلار است در حالی که داد و ستد میان هندوستان و ایران به میلیاردها دلار می رسد.

دستگیری افسر اطلاعاتی هند، اعترافات وی و جزئیات پس از آن، دورنمای روابط ایران و پاکستان را بیشتر تیره ساخت و در این راستا پاکستان خواهان همکاری کشور برادر و همسایه ایران است. در نامه ای که وزارت خارجه به سفیر ایران نوشته است، پاکستان خواستار همکاری در شش مورد است. اولا دولت ایران، همکار جاسوس کالبوشن یادیو به نام راکیش را دستگیر کرده و به پاکستان تحویل بدهد. در ثانی ایران اذعان نماید که کالبوشن یادیو در ایران فعالیت داشته است. سون ایران در مورد سکونت کالبوشن یادیو در شهرهای مختلف ایران آگاه سازد. چهارم در مورد فعالیت های کالبوشن یادیو و افرادی که با وی روابط داشته اند توضیح داده شود. پنجم در مورد شبکه اطلاعاتی هندوستان در ایران توضیح داده شود و ششم اطلاعت موجود در این مورد داده شود. لازم به ذکر است پاکستان همیشه حوادث تروریستی رخ داده در ایران را محکوم کرده است، بلکه با ایران همکاری نیز داشته است و مقامات ایرانی نیز به آن اذعان می کنند. مهمترین همکاری در این زمینه دستگیری برادران ریگی است که در فعالیت های تروریستی در ایران دست داشتند و این هم حقیقت است که مورد مسائل مرزی نیز پاکستان همیشه صبر و بردباری از خود نشان داده است. ایران به صورت مداوم پاکستان را متهم می کند که از خاک پاکستان برای انجام فعالیت های تروریستی در ایران استفاده می شود و مجرمین پس از انجام فعالیت ها در خاک پاکستان مخفی می شوند. در فوریه سال ۲۰۱۴ پاکستان را در گروگان گیری ۵ مامور امنیتی ایران متهم گردید، در حالی که آن در سرزمین پاکستان صورت نگرفته بود. در ۱۶ ماه مه سال ۲۰۱۴ نیروهای مرزی ایران در داخل مرز پاکستان بی جهت به روستایی در ناحیه پنج گور شلیک کردند که در نتیجه آن یک شخص کشته و شخصی دیگر به شدت زخمی شد و شکیبایی ما آن قدر است که حتی ما نتوانستیم اعتراض کنیم.

اکنون وقت آن فرا رسیده است که دو کشور با فکری باز به بررسی مسائل بپردازند. با چشم پوشی کار به پیش نمی رود. اعترافات جاسوس هندی جهانی از معانی را در خود گنجانده است. مطابق گزارش رسانه ها او افسر پوششی سازمان اطلاعات هند است و از سال ۲۰۰۴ میلادی در بندر چابهار مشغول به تجارت بوده است و در انجام فعالیت های تروریستی در پاکستان نقش داشته است. این شرایطی پیچیده و افسوسناک است که اسلام آباد و تهران باید با بردباری و خردمندی بسیار آن را بررسی کنند.عملیات بر علیه تبهکاران و تروریست ها به سود دو کشور است تا بتوان امنیت هر دو سوی مرز را تامین کرد. بدون شک این برای رهبران و دیپلماسی دو کشور یک مورد آزمایش است که آینده منطقه به حل آن پیوند می خورد. اگر سوء تفاهم و مسائل موجود میان دو طرف رفع نگردد، این منطقه در رقابت توسعه عقب خواهد ماند.نه تنها رؤیای امنیت تعبیر نمی شود، بلکه کریدور اقتصادی چین-پاکستان و خط لوله گاز نیز نیمه کاره خواهد ماند.

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
امام رضا

The Islamic Schools

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

سايت امام خميني(رہ)

حضرت آيت‏اللَّه خامنه‏اي رهبر معظم انقلاب اسلامي

دكتر حسن روحانی رييس جمهور

کتابخانه دیحیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

بنیاد سعدی  (آموزش زبان فارسی درجهان) Saadi Foundation

سازمان ايران گردي وجهان گردي ايران

سايت شهيد مطهري

ايرانيان خارج از کشور

IRIB

IRNA

دانشگاه کراچي

Hamdard University Karachi

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی

دانشگاہ المصطفی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 655
Visitorsofday : 123
Visitorsofpage : 750412
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.1875

صفحه اصلی|ايران|فارسي|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت