پنج شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٧ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|آلبوم تصاوير ايران|فارسي|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
عمارت باغ ارم شیراز
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   
جمعه وداع، روز جهانی قدس

 منبع : روزنامه اکسپرس، ۱ ماه ژوئیه، ۲۰۱۶ میلادی

 نويسنده : صابر کربلایی    ایمیل :

 نوشته شده در تاريخ : 1395/05/20  

 

در شب های تاق ماه مبارک رمضان مسلمانان سراسر جهان به عبادت می پردازند. به جمعه آخر ماه رمضان در زبان عامیانه جمعه وداع گفته می شود. بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران و رهبر بزرگ قرن بیستم آیت الله امام خمینی جمعه وداع را به عنوان «روز جهانی قدس» برای مسلمانان قرار داد. هدف از قرار دادن جمعه آخر ماه رمضان به عنوان روز قدس این بود که در حالی که مسلمانان جهان یکجا گشته و به عبادت می پردازند و از برکات این ماه مبارک بهره می برند، خلق خدا را نیز در دعا و عمل به یاد داشته باشند. و مصداق حدیث پیامبر مبنی بر بستن پیمان در جهت کمک به مظلومان جهان باشند. یعنی کسانی که از سرزمینشان رانده شده اند. کسانی که خانه هایشان به تصرف درآمده است. کسانی که فرزندانشان کشته شده اند. کسانی که خانه هایشان با ماشین های سنگین ویران شده است. کسانی که خانواده و کودکان بی گناهشان با گلوله های تفنگ و تانک تکه تکه شده اند. براستی ماه پر برکت رمضان اقتضا می کند که همچنان که در حالت روزه از تمام گناهان پاک هستیم و به خدا نزدیک شده ایم، در این اوقات مردم مظلوم مسلمان فلسطین را به یاد آوریم. و خواهان آن باشیم که قبله اول مسلمانان یعنی بیت المقدس از چنگال رژیم غاصب صهیونستی بازپس گرفته شود. بیت المقدس نزد تمام ادیان ابراهیمی جایگاه ویژه ای دارد. زمانی که خاتم النبیین حضرت محمد تشریف آوردند نزد ایشان نیز مسجد اقصی بسیار محترم بود. تا آنجا که قرآن حکیم در بیان واقعه معراج از مسجد اقصی تکریم و تحسین می کند و می فرماید «پاک است آن خدا که بنده خود محمد را شبی از مسجد حرام به مسجد اقصی برد. همان مسجدی که پیرامون آن را پر برکت نهادیم تا نشانه های خود را بنماییم. براستی که او شنوا و بینا است». ولی با کمال تاسف امروز پس از گذشت ۶۸ سال سرزمین انبیا و آن مسجد که ارواح تمام پیامبران در آن به پیامبر اسلام اقتدا کردند در چنگال رژیم صهیونستی است و این رژیم نه تنها هر روز به این مسجد اهانت کرده بلکه مانع به جاآوری نماز در این مسجد می شود و در کنار آن به مردم نیز ستم می کند.

هدف از برگزاری روز قدس این است که مسلمانان متحد شده و به پا خیزند و تلاش مشترکی را برای بازپس گیری قبله اول بیت المقدس آغاز کنند. بدین صورت روز قدس می تواند نماد یگانگی و همبستگی میان مسلمانان و هم روز بازپس گیری بیت المقدس باشد. بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران امام خمینی می فرماید اگر دولت مردان اسلامی اختلافات داخلی خود را کنار گذاشته، با اهداف بزرگ اسلام آشنا شده و به سوی اسلام گرایش پیدا کنند، هیچ گاه بدست استعمار یعنی آمریکا، انگلیس و اسرائیل سرافکنده نخواهند شد. در پی اختلافات رهبران اسلامی مناقشه فلسطین همچنان باقی است و آنان نمی گذارند که این مناقشه به پایان رسد. روز قدس، روزی است که ما می توانیم افراد و دولت های همدست با توطئه گران و مخالفان اسلام را بشناسیم. مسلمانان جهان باید جمعه آخر ماه رمضان را به عنوان روز قدس برگزار کنند. تمام قدرت های اسلامی  باید به این امر توجه داشته باشند و این روز را زنده نگه دارند زیرا که این روز نماد وحدت مسلمانان است. به یاد داشته باشیم اگر تمام ملت ها به پا خیزند و در یک زمان برای بازپس گیری قدس تظاهرات کنند و یک میلیارد مسلمان جهان هم صدا برای آزادی قدس فریاد سردهند، رژیم غاصب اسرائیل هیچ کاری نمی تواند بکند. انشاء الله آن روز دور نیست که تمام مسلمانان جهان در قدس نماز ادا خواهند کرد.

اکنون این روز در زمانی واقع شده است که دو سال از تجاوز اسرائیل به غزه می گذرد و در سراسر منطقه چند گروه تروریستی به اصطلاح اسلامی در حال حفاظت از منافع اسرائیل هستند و بقای تمام مسلمانان منطقه بلکه بشریت به خطر افتاده است. در نتیجه این فعالیت های تروریستی لطمه سنگینی به آموزه های اسلامی در غرب آسیا و مناقشه فلسطین وارد شده است. مردم پاکستان بایستی در روز قدس به جای نشستن در خانه ها و دیدن اخبار در صفحه تلویزیون به خیابان ها آمده و در راهپیمایی های روز قدس شرکت کرده با مردم فلسطین اظهار همبستگی نمایند. و نشان دهند که مردم پاکستان در کنار فلسطینی ها ایستاده اند و دفاع از فلسطین را دفاع از پاکستان می دانند. دفاع پاکستان در اصل دفاع از اسلام و بشریت است.

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
امام رضا

The Islamic Schools

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

سايت امام خميني(رہ)

حضرت آيت‏اللَّه خامنه‏اي رهبر معظم انقلاب اسلامي

دكتر حسن روحانی رييس جمهور

کتابخانه دیحیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

بنیاد سعدی  (آموزش زبان فارسی درجهان) Saadi Foundation

سازمان ايران گردي وجهان گردي ايران

سايت شهيد مطهري

ايرانيان خارج از کشور

IRIB

IRNA

دانشگاه کراچي

Hamdard University Karachi

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی

دانشگاہ المصطفی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 707
Visitorsofday : 128
Visitorsofpage : 750417
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.9375

صفحه اصلی|ايران|فارسي|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت