پنج شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٧ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|آلبوم تصاوير ايران|فارسي|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
0
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

شرحی بر زندگی و خدمات میرزا مهدی پویا یزدی معروف به"آقا پویا"در شبه قاره هند (کراچی)

شرحی بر زندگی و خدمات میرزا مهدی پویا یزدی در شبه قاره بویژه پاکستان

 

 

فرهیختگان، عارفان و روحانیون برجسته مهاجر در شبه قاره و درتوسعه وپیشرفت فرهنگ،تعلیمات وعرفان اسلامی بویژه تفکر و اندیشه های ناب و اصیل اهل بیت علیهم السلام در این منطقه نقش بسزایی را ایفا نموده اند. تاریخ اسلامی شبه قاره پر از شخصیت های گرانسنگ دینی عرفانی ایرانی همانند خواجه محمد معین الدین سجزی چستی موسس سلسله تصوف چشتیه(مدفون در اجمیر هند)، میر سید علی همدانی(بزرگترین مبلغ اسلام در جامو وکشمیر)، عثمان مرندی معروف به شهباز قلندر شخصیت مشهورعرفانی (مدفون در سهیون شریف در ایالت سند)، عبدالرحمن معروف به بلبل شاه جد بزرگ حضرت امام خمینی (ره) (در منطقه کشمیر)، شمس الدین عراقی بت شکن (اولین مبلغ تشیع درکشمیر وگلگیت و بلتستان)می باشد که در ترویج و توسعه دین اسلام در شبه قار ه هند و پاکستان خدمات گرانقدری را انجام دادند.

پس از تاسیس پاکستان نیز تعدادی از روحانیون برجسته ایرانی درکراچی در ایالت سند مشغول تربیت مردم شیعه بودند. از جمله آنان سیدابوالحسن حافظیان از شاگردان شیخ حسن علی نخودکی اصفهانی و سيد موسي زرآبادي، میرزا مهدی پویا یزدی معروف به "آقاپویا"(از شاگردان آیت الله میرزا حسین نائینی) همزمان و همراه با شیخ محمد شریعت اصفهانی نماینده آیت الله بروجردی در کراچی زندگی می کردند و در ترویج تعالیمات شیعی اسلامی و اندیشه های اهل بیت علیهم السلام نقش قابل ملاحظه ای داشتند. سید ابوالحسن حافظیان در سال۱۹۳۲ اولین بار به هند مسافرت نمود. وی مدت زیادی در دکن. اورنگ آباد، کشمیر ومناطق دیگر شبه قاره تبلیغ اسلام می نمودند. طبق روایاتی وی طی اقامت خود در هند با دکتر محمد اقبال لاهوری نیز ملاقات داشتند. دکتر ذاکرحسین سومین رئیس جمهور هند و نواب مهدی نواز جنگ از دانشمندان معروف هند و رئیس دانشگاه معروف عثمانیه از دوستان و معتقدان وی بودند.

سالهای اوایل پس از تاسیس پاکستان ایشان مستقیما از ایران به کراچی آمدند وآنجا سکونت گزیدند. ایشان در زمان سکونت در پاکستان با نخبگان، افراد موثر و شخصیت های با نفوذ جامعه و مقامات بزرگ دولتی روابط تنگاتنگی داشتند. از جمله ارتشبدآن زمان پاکستان محمد موسی خان و جنرال محمد ایوب خان(1958 -1969 یازده سال رئیس جمهور پاکستان بود) از مریدان سید حافظیان بودند.

آقای شیخ محمدشریعت اصفهانی به عنوان نماینده و وکیل آیت الله بروجردی در سال ۱۹۵۲به شهرکراچی وارد شدند. از بدو ورود به کراچی منزل ایشان محل رجوع علماء و فرهیختگان برجسته کراچی بود. در منزل ایشان همیشه روزهای جمعه پس از نماز مغرب نشست درس تفسیر قرآن و روزهای شنبه نشست درس فقه برگزار می شد. در ماه مبارک رمضان از اول تا پایان ماه دروس اخلاق در منزل ایشان دایر می شد و ایشان طی آن دروس شرح دعاهای ماثوره ماه رمضان المبارک را بیان می نمود. در زمان ایشان گروه های از شیخی ها برای گسترش عقاید خودشان تازه در پاکستان فعال شده بودندکه ایشان با تلاش هایش و با همکاری علمای محلی دسیسه های آنان را خنثی نمودند .

میرزا مهدی پویایزدی (1900-1973م) از نوادگان شیخ عباس کرباسی و اولین مفسر قرآن شریف شیعی به زبان انگلیسی در شبه قاره هند در سال ۱۹۲۵میلادی در سن ۲۳ سالگی  مستقیما از نجف اشرف به هند مهاجرت نمود. وی پس از ورود به هند سالهایی در شهرهای مدرس (چینّای کنونی) و بنگلور اقامت گزیدند. طی این دوران زبان انگلیسی وعلوم متداول معاصر را بخوبی فرا گرفتند. طبق اقوال شفاهی، ایشان افزون برعلوم متداول معاصر در زبان نوشتاری وگفتاری انگلیسی تسلط زیادی داشتند.

در شهر مدرس ایشان با آقای میر احمد علی از نخبگان و دانشمندان معروف شیعی آن زمان در هند ملاقات نمود و متعاقب آن با همکاری ایشان تفسیر مشهور قرآن کریم را تدوین نمودند. این تفسیر در میان محققان و استادان دانشگاهی معاصر هند و پاکستان مورد استقبال گسترده ای قرارگرفت. آقای مهدی پویا پس از اقامت یک سال و نیمه در مدرس راهی شهر رامپور شدند و پس از چهار سال اقامت درآنجا به شهر میسور رفتند. ایشان در دانشگاه میسور به عنوان استاد فارسی و عربی استخدام شدند و سالهایی را در آن دانشگاه مشغول تدریس گردیدند.

آقای میرزا مهدی پویا یزدی پس از تأسیس کشور پاکستان در سپتامبر۱۹۴۷، به شهر کراچی آمدند و تا پایان عمر به تبلیغ وتألیف وتدریس در این شهر ادامه دادند. ایشان طی اقامت در کراچی علاوه بر فعالیت های دینی فرهنگی به خانواده های ایرانیان مقیم نیزکمک های مختلف مادی ومعنوی را فراهم  می نمودند. خطبای برجسته و پرآوازه آن زمان کراچی از قبیل علامه رشید ترابی،علامه ابن حسن جارچویی،حجه الاسلام والمسلمین مصطفی جوهر پدر آقای طالب جوهری و فرهیختگان دیگری شیعی در کراچی از دروس علمی ایشان بهره بردند.

آقای پویا: میرزا مهدی پویا یزدی در سال های آغازین ورود به کراچی با جمعی ازایرانیان مقیم کاربزرگ ایجادحسینیه ایرانیان مقیم را باخرید محل وایجاد ساختمان حسینیه ایرانیان که قبلاً کتابخانه مرکزی هندوها بود آغاز نمودند. هندوهای ساکن کراچی پس از تاسیس پاکستان بخاطر نا امنی و قصد مهاجرت به هند برای فروش املاک و دارایی های خود بسیار عجله داشتند. تاجران پولدار محلی از جمله گروهی از تاجران بزرگ اهل تسنن معروف به"میمن ها"به دنبال خرید این ملک بودند و بواسطه شرایط موجود قیمت ملک بسیار ارزان بود. آقای مهدی پویا به محض کسب اطلاع در رابطه با فروش کتابخانه مرکزی هندوها، ایرانیان مؤثر مقیم را برای خرید آن ملک متجمع نمودندو باهمکاری ایشان آن کتابخانه را به مبلغ ۲۵ هزار روپیه ازهندوها خریداری کردند. اسامی جمعی از ایرانیان مقیمی که در این کار خیر مشارکت نمودند عبارتند از : آقایان دکترشیرازی، صادق سراب، حسین جوکار، عبدالحسین مهدی زاده، محمود رزاق زاده، حاج عباس حاجی نوروز،حاج عباس میرزایی، فرزند حاجی نوروز، حسن براء، ماشاءالله سبزواری و ابوالحسن اصهانی(مالک شرکت معروف چای فروشی اصفهانی). پس از تشکیل انجمن ایرانیان مقم ایشان ریاست هیئت امنا را بعهده می گیرند و کتابخانه را به حسینیه تبدیل می کنند.

ایشان برای رفع مشکلات مالی از حقوق شرعی از قبیل خمس و نذورات استفاده نمی کرد. وسیله ارتزاق ایشان چاپخانه ای بودکه در مرکز شهر دایر کرده بود. ایشان تا پایان حیات محل رجوع ایرانیان و شیعیان محلی بودند. وی برای رفع مشکلات شیعیان عموماً با نخست وزیر پاکستان تماس می گرفت. آقای مهدی پویا مراسم عزاداری سیدالشهداء در ماه محرم الحرام را که در حسینیه ایرانیان برگزار می شد شخصا نظارت می نمود وعلماء وخطبای بزرگ شیعه ازقبیل علامه رشید ترابی و... را برای سخنرانی دراین حسینیه دعوت می نمودند. وی با علمای بزرگ و موثر اهل تسنن در کراچی نیز روابط بسیار خوبی داشتند. طبق روایتی از یکی از اعضای قدیمی هیئت امنای حسینیه ایرانیان در فصل ماه محرم در سالهای اوایل تاسیس پاکستان یکی از گروه های خشونت گرای اهل تسنن نقشه حمله به حسینیه کشیده بودند. زمانی که این خبر به آقای مهدی پویا می رسد ایشان شخصاً نزد مولانا قاری رضا المصطفی اعظمیامام "مسجد میمن" بزرگترین مسجد اهل تسنن در کراچی که نزدیک حسینیه ایرانیان می باشد می رود و او را برای شرکت در مراسم دهه محرم دعوت می نماید. زمانیکه امام مسجد اهل تسنن به حسینیه وارد می شوند، خطیب شیعه به بهانه ای به مراسم دیر می رسند وآقای پویا به این بهانه از امام اهل تسنن برای سخنرانی دعوت می نمایند. وقتی امام مسجد اهل تسنن به سخنرانی می پردازد نقشه گروه سنیان خنثی می شود. قاری رضا المصطفی چون از علمای برجسته و با نفوز اهل تسنن بودند لذا کسی جرائت نمی کرد به هیچوجه اهانتی یا جسارتی به ایشان وارد کند. از دیگر تدابیر موثر ایشان برای محافظت از حسینیه ایرانیان برگزاری مراسم پایانی دسته جات راهپیمایی عزادرای(هشتم محرام الحرام، تاسوعا و عاشورا، اربعین حسینی و ۲۱ ماه مبارک رمضان) را در حسینیه ایرانیان بنا نهادند. و این رویه همچنان تاکنون ادامه دارد. با این اقدام مدبرانه حسینیه ایرانیان به عنوان مهمترین مرکز تجمع شیعیان در کراچی از اهمیت خاصی برخوردار می شود. همه ساله شب هفتم محرم الحرام ایشان در حسینیه ایرانیان خودشان به منبر می رفتند و سخنرانی ایشان از رادیو دولتی پاکستان زنده پخش می شد.وی در ماه ربیع الثانی از روزاول تاسوم درمنزل خود باحضورعلماء و فرهیختگان کراچی مراسم عزاداری فاطمیه(س) را برگزار می نمود و آقای شیخ محمد شریعت اصفهانی نیز درآن مراسم شرکت می کردند.

از دیگر اقدامات برجسته دینی فرهنگی ایشان دعوت ازآیت الله نصرالله شاه آبادی عضوی مجلس خبرگان و فرزند محترم آیت الله محمد علی شاه آبادی عارف بزرگ زمان واستاد گرانقدرحضرت امام خمینی(ره) در سال۱۹۴۹میلادی به کراچی برای راهمنایی مردم شیعه پاکستان بود. مردم کراچی به رهبری و سرپرستی آقای پویا از آیت الله شاه آبادی استقبال بزرگ و بسیار با شکوهی کردند.آیت.. شاه آبادی بخاطر کسالت و هوای کراچی نتوانستند در این شهر سکونت کنند. ایشان پس از سه ماه دوباره به ایران برگشتند.

از خدمات دیگر دینی فرهنگی ایشان درکراچی تاسیس حوزه علمیه جعفریه می باشدکه از حوزه های مهم وفعال پاکستان به شمار می رود.تاکنون صدها روحانی فاضل وبرجسته پاکستانی پس از فارغ التحصیل شدن ازحوزه علمیه جعفریه به حوزه علمیه قم مقدس مراجعه نموده اند و پس از تحصیلات تکمیلی از قم بسیاری از ایشان به عنوان اساتید با لیاقت یا روسای حوزه های علمیه درجاهای مختلف پاکستان به انجام خدمات دینی پرداخته اند و این خدمات و برکات مدرسه جعفریه همچنان ادامه دارد. 

ایشان علاوه برفعالیتهایی همچون بنیانگذاری حسینیه ایرانیان،تأسیس حوزه علمیه جعفریه،تأمین کمک های مالی به مدارس دینی، مساجد و حسینیه های شیعیان کراچی را پیگیری نموده و در وسعت ممکن آنها را به سرانجام می رساندند. وی سالهای متمادی در این شهر مجالس بحث وگفتگو درباره مسائل جدید دینی و قرآنی برپا می داشت وتا پایان عمرشریفشان به عنوان عالمی متبحر، ومورد توجه و قبول دانش پژوهان محل مراجعه آنان قرار داشتند.

تالیفات:

 • خطبه استقبالیه بهاردو
 • اصول اسلام
 • مباحث مابعدالطبیعه قرآن کریم
 • صحّت متن و تدوین قرآن کریم
 • تفسیر و مقدمه بر ترجمه انگلیسی قرآن، اثر میر احمدعلی
 • ماهیت و جوهر قرآن کریم
 • اصالت و اعجاز قرآن
 • وجود خدا
 • غیبت الهی
 • وحی
 • شهادت به تولد امام دوازدهم در میان شیعیان و اهل سنت
 • مدعیان نیابت

ایشان پس از ۷۴ سال عمر با برکت در هفدهم جولای۱۹۷۳میلادی مصادف با ۲۶ تیرماه ۱۳۵۲ و ۱۶ مادی الاخر هجری قمری۱۳۹۳ در کراچی به رحمت حق پیوستند. پیکر وی با حضور صدها نفر از علما، روحانیون، شیعیان ایرانی و پاکستانی در قبرستانِ "باغ خراسان" کراچی به خاک سپرده شد. 

 


١٠:٥٨ - پنج شنبه ١٢ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٣٦٣١    /    تعداد نمایش : ٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
امام رضا

The Islamic Schools

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

سايت امام خميني(رہ)

حضرت آيت‏اللَّه خامنه‏اي رهبر معظم انقلاب اسلامي

دكتر حسن روحانی رييس جمهور

کتابخانه دیحیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

بنیاد سعدی (آموزش زبان فارسی درجهان) Saadi Foundation

سازمان ايران گردي وجهان گردي ايران

سايت شهيد مطهري

ايرانيان خارج از کشور

IRIB

IRNA

دانشگاه کراچي

Hamdard University Karachi

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی

دانشگاہ المصطفی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 464209
Visitorsofday : 114
Visitorsofpage : 750403
Onlinevisitors : 7
PageLoad : 2.0625

صفحه اصلی|ايران|فارسي|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت