پنج شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٧ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|آلبوم تصاوير ايران|فارسي|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران-کراچي
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

بازدید مسئول خانه فرهنگ ج.ا. ایران در کراچی از بخش فارسی دانشگاه کراچی

بازدید آقای باقری از بخش فارسی دانشگاه کراچی

 

 

 

آقای باقری مسئول خانه فرهنگ ج.ا. ایران در کراچی روز چهارشنبه مورخ ۲۴ مرداد ماه ۱۳۹۷ با هدف بررسی و گفتگو برای همکاری های مؤثرتر و همچنین تبادل نظر و گفتگو با هیئت علمی بخش فارسی دانشگاه کراچی از این بخش بازدید نمود و با مدیریت و اعضای هیئت علمی آن به گفتگو پرداخت. در بدو ورود به بخش فارسی دکتر رمضان بامری از اساتید بخش فارسی از ایشان استقبال کرد. سپس خانم دکتر شهلا سلیم نوری مدیر بخش ضمن استقبال از مسئول خانه فرهنگ، اساتید هیئت علمی بخش را به مسئول خانه فرهنگ معرفی نمود.

مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه کراچی پس از خوشامدگویی و تعارفات و تکلف های معمول، از مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران درخواست کردند مطالب خویش را بیان نمایند. آقای باقری ضمن تشکر از برگزاری این بازدید و گفتگو، اینگونه اظهار نمود طی دو سال و نیم گذشته یعنی پس از ورودش به کراچی با مسئولیت جدید، تلاش های بسیاری به طرق مختلف برای همکاری های مشترک با این بخش کردند، اما با بی رغبتی بخش فارسی و کم تحرکی آن بخش در تعامل با خانه فرهنگ مواجه گردیدیم. وی گفت: خانه فرهنگ در کراچی نماینده فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است و به طور طبیعی بر اساس موافقتنامه فیمابین دو کشور ایران و پاکستان، بخش زبان فارسی دانشگاه کراچی ملزم به همکاری مشترک با خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران است. از سوی دیگر خاستگاه و منشاء زبان فارسی ایران است و بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران تلاش داشته و دارد تا به طرق مناسب و شایسته جایگاه زبان فارسی را به عنوان زبان اخلاق و فرهنگ سازنده ارتقاء دهد تا پیام صلح دوستی واقعی و حقیقی در جهان طنین انداز شود . ایشان به برگزاری هم اندیشی دو شاعر معاصر ایران و سند اشاره کرد و مجدداً از اساتید و دانشجویان زبان فارسی دعوت نمود تا در این همایش شرکت فعال داشته باشند. باقری گفت: ما به طور مستمر از بخش فارسی دانشگاه برای شرکت در برنامه های خانه فرهنگ دعوت نموده ایم، لیکن متاسفانه نحوه تعامل این بخش رضایت بخش نبوده است. ما معتقدیم دو کشور دوست ایران و پاکستان اشتراکات فرهنگی فراوانی دارند و کمتر دو کشوری اینچنین اشتراکاتشان در هم تنیده است. وی گفت نمایندگی های فرهنگی ایران در شهرهای دیگر پاکستان هم وجود دارد، لیکن در هیچ یک مانند این بخش ما شاهد چنین کم تحرکی و بی تمایلی نسبت به همکاری نیستیم.

البته ما خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی با اساتید فارسی دیگر مراکز در ارتباط هستیم، لیکن انتظار آن است تا پرچمدار این قسم همکاری بخش فارسی دانشگاه کراچی در ایالت سند باشد.

آقای باقری گفت روند فرمالیته های خود ساخته و مصنوعی نباید بهانه تنبلی ها شود. وی اظهار امیدواری کرد که این نحوه تعامل تغییر یافته تا هر چه بیشتر شاهد پیشرفت همکاری ها در زمینه زبان فارسی با این بخش محترم باشیم.

پس از آن باقری نظر رئیس بخش و اساتید را در خصوص نحوه همکاری و تعامل جویا شد. اساتید بخش نیز در حین سخنان خود اشاره کردند در چند سال اخیر شرایط تغییر کرده و مسائل امنیتی و محدودیت های  فراوانی  اعمال  شده  است در  حالی  که  ما  در گذشته با چنین شرایطی کمتر مواجه بودیم. لیکن متاسفانه در حال حاضر چنین شرایطی بوجود آمده است.

مسئول نمایندگی فرهنگی کشورمان در کراچی اظهار داشت ما به دنبال فعالیت های فرهنگی مرتبط با زبان فارسی هستیم و هیچ گونه ورودی به فعالیت سیاسی نداریم. لذا چنین اموری نباید مانع گسترش همکاری های ادبی و مرتبط با زبان فارسی شود. وی گفت: با توجه به توافقنامه های موجود فرهنگی میان دو دولت ، زمینه های فعالیت ها مورد توافق فیمابین مشخص است و نباید ما شاهد چنین سستی و بهانه هایی باشیم. از نگاه ما اینگونه رفتار بخش فارسی غیر معمول است. لذا نحوه تعامل باید تغییر یافته و به تعاملی پر تحرک و پویا دوجانبه تبدیل شود. باقری گفت: با وجود دعوت مکرر از بخش فارسی دانشگاه کراچی برای بازدید از خانه فرهنگ و برقراری پیوند مستحکم تر، بخش فارسی تاکنون هیچ رغبتی از خود نشان نداده است.

وی اشاره کرد: هم اکنون تمام فعالیت های مرتبط با زبان فارسی تحت نظر بنیاد سعدی انجام می شود. در ادامه آقای باقری دعوتنامه برای شرکت در هم اندیشی فریدون مشیری و شمشیر الحیدری دو تن از شاعران پرآوازه و معاصر ایران و ایالت سند را به بخش فارسی تحویل و و اظهار نمود ما با تأکید از هیئت علمی بخش فارسی دانشگاه کراچی برای شرکت در این مراسم دعوت به عمل می آوریم. اساتید بخش فارسی هم از حضور آقای باقری در این بخش اظهار خرسندی و تشکر کردند و اظهار داشتند که در آینده برای گسترش همکاری های دو جانبه تلاش خواهیم کرد تا شاهد تعامل بهتر و پیشرفت بهتر بخش فارسی دانشگاه کراچی باشیم.

در پایان مسئول خانه فرهنگ در کراچی بار دیگر اظهار داشت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی در هر زمان آماده همه گونه همکاری و کمک به بخش فارسی دانشگاه کراچی است تا شرایط بهتری ایجاد شود و این بخش به سمت پیشرفت هرچه بیشتر حرکت نماید و البته تعامل و همکاری از بهترین ابزارهای برای بهبود، گسترش و پیشرفت  در زمینه های گوناگون کاری می باشد. 

 


١٨:٥٥ - پنج شنبه ١ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٧١١٣٠٠    /    تعداد نمایش : ١٢٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
امام رضا

The Islamic Schools

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

سايت امام خميني(رہ)

حضرت آيت‏اللَّه خامنه‏اي رهبر معظم انقلاب اسلامي

دكتر حسن روحانی رييس جمهور

کتابخانه دیحیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

بنیاد سعدی  (آموزش زبان فارسی درجهان) Saadi Foundation

سازمان ايران گردي وجهان گردي ايران

سايت شهيد مطهري

ايرانيان خارج از کشور

IRIB

IRNA

دانشگاه کراچي

Hamdard University Karachi

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی

دانشگاہ المصطفی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 464208
Visitorsofday : 111
Visitorsofpage : 750400
Onlinevisitors : 4
PageLoad : 1.5938

صفحه اصلی|ايران|فارسي|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت