پنج شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٧ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|آلبوم تصاوير ايران|فارسي|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
طلا و مس
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری"کنفرانس مسئله قدس در اندیشه امام خمینی(ره)"بمناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام

برگزاری"کنفرانس مسئله قدس در اندیشه امام خمینی(ره)"بمناسبت سالگرد ارتحال حضرت امام در خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی

 

 

 

مراسم بزرگداشت بیست و نهمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) رهبر انقلاب شکوهمند اسلامی و بنیانگذار حکومت جمهوری اسلامی ایران بتاریخ ۱۳۹۷/۳/۱۲ با حضور جناب آقایان سلیمانی سرپرست نمایندگی مقام معظم رهبری در پاکستان، محمدی سرکنسول کشورمان، حجه الاسلام راجی مبلغ اعزامی، کارکنان دفاتر جمهوری اسلامی ایران در کراچی، تعداد زیادی از روحانیون شیعه، علماء و مفتیان سرشناس اهل تسن، طلاب ارجمند و اساتید محترم حوزه های علمیه شیعه در کراچی، ایرانیان مقیم و کثیری از شیعیان و اهل تسنن پاکستانی به همراه خانواده هایشان در سالن اجتماعات نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید.

برنامه های مختلف این مراسم به شرح زیر اجرا گردید:

  • تلاوت قرآن شریف توسط جناب آقای یزدانفر قاری محترم اعزامی از ایران اسلامی
  • منقبت خوانی توسط دکتر محمد افضل ایمانی از طلاب حوزه علمیه قم مقدس
  • دو نوبت اجرای تواشیح توسط گروه تواشیح اعزامی تسنیم
  •  سخنرانی سید عقیل انجم معاون جمعیت علمای پاکستان در ایالت
  •  سخنرانی دکتر زاهد علی زاهدی رئیس بخش علوم اسلامی دانشگاه کراچی
  • شعرسرایی در وصف امام خمینی(ره)به زبان فارسی توسط جناب آقای پرفسور قیصر نجفی
  • سخنرانی محمد رضا باقری مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کراچی

پس از تلاوت قرآن مجید و منقبت خوانی، گروه تواشیح تسنیم قطعه زیبا و تأثیر گذاری را اجراء کردند.

اولین سخنران کنفرانس سید عقیل انجم از خطبای پر آوازه اهل تسنن بریلوی پاکستان به سخنرانی پرداخت. وی ضمن تشکر از دعوت نمایندگی فرهنگی کشورمان اظهار داشت: چه اتفاق زیبای است که امسال مراسم بزرگداشت حضرت امام خمینی(ره) با شب یوم الفرقان یعنی روز فتح جنگ بدر، اولین جنگ مسلمانان با کفار و مشرکین مصادف گردیده و اهمیت آن را افزایش داده است. من معتقدم که این اتفاق نیز بدون مصلحتی از سوی خداوند متعال نیست. چون مشیت و ارداه خدای سبحان این است که همیشه با ظهور حق، باطل نابود می گرد.

اولین هدف برگزاری مراسم گرامیداشت شخصیت ها زنده نگه داشتن افکار آنان و دوم ایصال ثواب و شادمانی برای روح آن عزیز می باشد. البته هدف ملت ها از برگزاری بزرگداشت بزرگان خویش، تجدید پیمان اندیشه های رهبرانشان می باشد. لذا هدف اساسی از برگزاری این گونه مراسم باز آمادگی خود و نسل نو برای پیمودن مسیر تفکر آنان و عمل به اندیشه بزرگان سلف است.

مستحضرید پس از رحلت پیامبرگرانقدر اسلام(ص) و خلفای راشدین، در دوران های مختلف تاریخ، دین مقدس اسلام در حصار ملوکیت قرارگرفته و در نتیجه بعضی از شخصیت های مهم دینی برای حفظ ساحت و رهمنودهای الهی اسلام و نجات مسلمین از یوغ استکبار قیام نمودند. چنانچه در مصر حسن البنا، در شبه قاره مولانا ابواعلی مودودی و در ایران حضرت امام خمینی(ره) در این مورد خدمات گرانقدری را انجام دادند. امّا شما می دانید از جنبش های فوق الذکر تنها جنبش اسلامی حضرت امام خمینی(ره) بود که به پیروزی و کامرانی نایل گردید. علت اساسی آن پذیرش مردمی از دیدگاه امام(ره) بود. چون خاسته امام با خاسته مردم ایران مغایرت نداشت. لذا با تلاش های خستگی ناپذیر حضرت امام(ره)  و حمایت مردم، انقلاب اسلامی پیروز گردید.

در بخش دیگری چنین افزود: امام خمینی(ره)اولین کسی در جهان اسلام بود که مسئله فلسطین که توسط حکمرانان مسلمان استعمار زده غرب به فراموشی سپرده شده بود را دوباره زنده کرد و با بصیرت و تدبیر منحصر به فرد خودیش آزادی قدس را در راس اهداف ایران اسلامی قرار داد. امروز در جهان اگر کسی در حمایت مردم فلسطین و برای آزادی و استقلال قدس دم می زند به برکت اندیشه ها و تدبیر امام خمینی(ره) است. امام خمینی با وجود توطئه های قدرت های بزرگ، با تکیه بر امدادها وکمک های خداوند متعال حمایت از مردم مظلوم فلسطین را از اهداف اساسی جمهوری اسلامی قرار داد.

پس از آن دکتر زاهدی به سخنرانی پرداخت. وی اظهار داشت: انقلابی که در ایران بر پا گردید همه جهان بویژه کشورهای همجوار را تحت تاثیر قرار داد. در اوایل پیروزی تعداد زیادی از شخصیت ها وگروه های دینی فرهنگی اسلام خواه و اسلام دوست از انقلاب اسلامی ایران آشکارا حمایت نمودند، اما از سوی دیگر بسیاری ازکشور ها و حکمرانان با آن مخالفت شدید کردند. زیرا چنین باور داشتند موفقیت و تأثیرات آن، خطرات بزرگی برای سلطه آنان ایجاد خواهد کرد. در این زمان استکبار و هواخواهانش به فکر انسداد صدور افکار و اندیشه های انقلاب اسلامی به کشور های خارج به خصوص به کشور های همجوار ایران افتادند. قابل ملاحظه است که بیشترین مخالفین انقلاب اسلامی، دیکتاتورهای بزرگ منطقه بودند و تعدادی همچنان دشمنی های خود را با امام خمینی(ره)و افکار ایشان و انقلاب اسلامی ادامه می دهند.

 امام خمینی(ره) در این راستا بر اساس دو محور علیه چالش های دیکتاتورها و مستکبرین مقاومت می کرد؛ یکی نظریه ولایت فقیه و دیگر حمایت و مقبولیت مردمی بود. و ما همگی می دانیم در رأس عوامل پیروزی این انقلاب پس از نظریه ولایت فقیه حمایت و پشتیبانی مردم بوده است.

مخالفین انقلاب اسلامی نمی توانستند مستقیما مانع صدور اندیشه های امام و انقلاب اسلامی به کشورهای جهان شوند لذا با تفرقه اندازی و خشونت گرایی در میان مسلمانان به دسیسه چینی پرداختند.

گرچه این دسیسه موجب خسارات زیادی شد اما مخالفین نتوانستند به هدف نهایی خویش برسند. چون ایشان با تدابیر و جهت دهی های حکیمانه مانع دستیابی اهداف شوم آنان می گردید. یکی از تدابیر حکیمانه سیاسی حضرت امام اعلان جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس و دیگری هفته وحدت است. این طور نیست که حضرت امام به خاطر دستیابی اهداف سیاسی خود حمایت فلسطین و مخالفت حکومت صهیونیستی را  اختیار نموده بلکه چندین دهه قبل از آغاز جنبش اسلامی حضرت امام مخالفت سر سخت علیه دولت اشغالگر اسرائیل و حمایت از مردم مظلوم فلسطین را اعلام نموده بود.

پس از دکتر زاهدی، پرفسور قیصر نجفی اشعار فارسی خود را که در وصف امام خمینی سروده بود را ایراد کرد.

سپس مسئول خانه فرهنگ به زبان های فارسی و اردو به سخنرانی پرداخت. دکتر باقری طی سخنان خود ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور تمامی میمهمانان در جلسه بزرگداشت رحلت حضرت امام خمینی(ره) دقایقی به عنوان"مسئله قدس از دیدگاه امام خمینی"سخنان خود را ایراد نمود. وی سخنرانی خود را با قرائت فرازی از فرمایشات حضرت امام آغاز نمود:

"مسئله قدس یک مسئله شخصی نیست و یک مسئله مخصوص به یک کشور و با یک مسئله مخصوص به مسلمانان جهان درعصر حاضر نیست، بلکه حادثه ای است برای موحدین جهان و مؤمنان اعصار گذشته، و حال و آینده، از روزی که مسجدالاقصی پی ریزی شد تا آنگاه که این سیاره در نظام هستی در گردش است.

در ادامه چنین افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران موج جدیدی در جلب توجه جهانی به مردم مظلوم فلسطین ومسئله قدس آغاز شده است.در واقع،موفقیت انقلاب اسلامی فرهنگ جدید سیاسی را در زمینه روابط بین الملل روشناس نمودکه مبنی بر اساس نفی تجاوز و حمایت از مستضعفین در مقابل مستکبرین جهان استوار بوده و این نتیجه آموزه های عالی دین اسلام می باشد.

پس از موفقیت انقلاب اسلامی در ایران تحت رهبری امام خمینی (ره)، حمایت از مردم فلسطین همیشه جز دستور کار دولت قرارگرفته است. امام خمینی (ره) در روزهای نخستین پیروزی انقلاب اسلامی جمعه الوداع را یوم قدس نامگذاری نمود.و این موضوع سبب شدکه حمایت از فلسطین درطول چنددهه گذشته در سطح جهانی افزایش یافت. امام خمینی(ره) با این تدبیر روحیه جدیدی را در جامعه جهانی برای حمایت از مردم فلسطین ایجاد کرده است. اکنون ما می بینیم که نه تنها در کشورهای اسلامی، بلکه در نقاط مختلف جهان،کشورهای اروپایی و حتی در شهرهای مختلف ایالات متحده، در حمایت مردم فلسطین به مناسبت روز قدس راه پیمایی ها دایر می شود. امام خمینی بر اساس نامگذاری جمعه الوداع یعنی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس، زمینه حمایت از فلسطین در کشور های اسلامی بلکه در سطح جهانی را فراهم  نمودند.

ایشان بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی دستور دادند سفارت اسرائیل در تهران به طور کامل تعطیل شود. همچنین تمام روابط فرهنگی و تجاری با حکومت اسرائیل را نیز خاتمه داد. امام خمینی(ره) از طریق اعلام روز جهانی قدس یک صحنه بزرگی برای وحدت، یکپارچگی و همبستگی مسلمانان جهان مهیا نمودکه می توان با استفاده ازآن علیه صهیونیست و هوا خواهان آن مقامت کرد.

گروه تواشیح بار دیگر با اجرای قطعه زیبایی حاضرین را به وجد آوردند.

در پایان از همه شرکت کنندگان پذیرایی به عمل آمد.

 

 

 


١١:١٣ - سه شنبه ١٥ خرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٦٧١٦    /    تعداد نمایش : ١٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
امام رضا

The Islamic Schools

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

سايت امام خميني(رہ)

حضرت آيت‏اللَّه خامنه‏اي رهبر معظم انقلاب اسلامي

دكتر حسن روحانی رييس جمهور

کتابخانه دیحیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

بنیاد سعدی  (آموزش زبان فارسی درجهان) Saadi Foundation

سازمان ايران گردي وجهان گردي ايران

سايت شهيد مطهري

ايرانيان خارج از کشور

IRIB

IRNA

دانشگاه کراچي

Hamdard University Karachi

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی

دانشگاہ المصطفی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 464214
Visitorsofday : 133
Visitorsofpage : 750422
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.0625

صفحه اصلی|ايران|فارسي|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت