دوشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٧ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|آلبوم تصاوير ايران|فارسي|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
0
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کارگاه آموزشی تربیتی معلمان مدارس عصری

برگزاری کارگاه آموزشی تربیتی معلمان مدارس عصری در خانه فرهنگ ایران در کراچی

 

 

 

روز شنبه ۱۳۹۶/۱۰/۲ به منظور ارتقاء کیفیت شیوه ها و تکنیک های مراکز آموزشی تربیتی همسو درکراچی برگزار شد. مباحث آموزشی این کارگاه به منظور گسترش مهارت های معلمان مدارس عصری و معرفی تکنیک های نوین موثر آموزشی و تربیتی در چارچوب ارزش ها و باورهای اصیل اسلامی انتخاب گردیده بود. افتتاحیه کارگاه با حضور حجه الاسلام عقیل موسی رئیس حوزه علمیه جامعه المصطفی (ص) درکراچی، آقای باقری مسئول خانه فرهنگ ج.ا.ایران، آقایان صمد عباس و شهروز سوزوکی استادان سرشناس و با سابقه تربیت معلم و شصت نفر از معلمان با ذوق و صلاحیت شهر کراچی در محل خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید.

اجتماع شرکت کنندگان: ازساعت۹:۳۰ الی ساعت ۹:۵۵صبح

مرحله اول:

۱: پذیرایی ازشرکت کنندگان: از ساعت۱۰ الی ۱۰:۲۵صبح

۲: افتتاحیه: از ساعت۱۰:۳۰ الی ۱۱:00 صبح

الف: تلاوت قرآن مجید توسط یکی از معلمان محترم مدت تلاوت             (۵ دقیقه)

ب: سخنرانی حجه الاسلام آقای دکترعقیل موسی مدت سخنرانی       (۱۰دقیقه)

ج: سخنرانی آقای دکتر باقری                                                       (۱۰دقیقه)

مرحله دوم: تدریس آقای شهروز سوزوکی

عنوان درس: "آماده کردن معلمان برای چالش های قرن بیست و یک"

وقت کلاس: از ساعت یازده الی ساعت یک بعد از ظهر

مرحله سوم:

وقفه برای نماز و نهار ( از ساعت یک الی ساعت دو بعد ازظهر)

مرحله چهارم: تدریس آقای صمد عباس

عنوان درس: "چگونگی فراهم نمودن تسهیلات در آموزش و پرورش"

وقت کلاس: از ساعت ۲ الی ۵ بعد از ظهر

مرحله پنجم:

پاسخ به پرسش ها

مرحله ششم پذیرایی:

از ساعت ۵:۳۰  الی ۵:۴۵

پس از پذیرایی و استقرار شرکت کنندگان در محل کارگاه، افتتاح کارگاه با تلاوت آیاتی از قرآن شریف آغاز گردید. سپس آقای دکتر عقیل موسی مطالبی را برای حاضرین بیان کرد. ایشان ضمن سپاس و تشکر از همکاری مسئول خانه فرهنگ در برگزاری کارگاه تربیت معلم، درباره اهمیت آموزش و تربیت در ارتقای جامعه انسانی مطالبی را برای حاضرین اظهار نمود.

وی اظهار داشت: حرفه معلمی از بهترین پیشه های انسانی است که هدف بنیادین آن تربیت و آموزش انسانها، بهبود خانواده و در نهایت تشکیل یک جامعه مطلوب انسانی است. در واقع معلمی از وظایف اساسی انبیاء الهی شمرده می شود. چنانچه در قرآن کریم که جامع کتاب های آسمانی و اکمل و خاتم دستورات الهی به سوی بشر است وظیفه و مسئولیت رسولان و انبیای الهی بعنوان مربی بشریت تعریف شده است. از دیدگاه اسلام مربی اصلی بندگان، خداوند متعال است که توسط نمایندگان خویش یعنی انبیاء و اولیاء کار تربیت بشر را انجام می دهند.

در تعلیمات آموزش و تربیت بسیار مورد تاکید قرارگرفته است لذا پیامبرگرامی اسلام(ص) در یکی از فرمایشات گرانبها خود اظهار فرمودند: بر مسلمان لازم است " اطلبوا العلم من المهد الى اللحد" یعنی از بدو کودکی تا پایان زندگی دنبال تحصیل علم باشد.

در قرآن کریم، درکنار تأکید بر تعلیم کتاب و حکمت، تربیت نفس انسانی نیز مورد اهمیت قرارگرفته است. بلکه هدف و مقصد اصلی تعلیم در جهان بینی الهی همین تربیت نفس تعریف شده است. لذا تعلیم وتحصیل هرگونه علمی که در تربیت نفس موثر نباشد از دیدگاه اسلام بی ثمر محسوب می شود.

وی در پایان سخنان خود به نقل قول از شهید رجائی گفت: معلمی همانند پیشه های دیگر زندگی صرفا یک شغل اقتصاد محور نیست، لذا کسانیکه تنها برای کسب معاش مشغول معلمی هستند بایدآن را ترک نمایند چون این گونه افراد نمی توانند در شکوفایی جامعه انسانی مؤثر باشند. معلمی در واقع کار مهر و عشق است، یعنی عشق و علاقه به تحصیل علم و حکمت الهی که در نتیجه انتقال آن به نسل جدید یک جامعه خدا محور و خداشناس تشکیل می شود.

وی به طور مجدد از تلاش های فراوان وگرانقدر نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در برگزاری این کارگاه تشکر کرد. در پایان وی از حضور مؤثر و پر تعداد معلمین قدر دانی نمود.

آقای باقری مسئول خانه فرهنگ نیز طی سخنانی به حاضرین خیر مقدم و خوشامد گفت و از حضور حجه الاسلام عقیل موسی و معلمان محترم مدارس بومی در نمایندگی فرهنگی تشکر کرد و اظهار داشت: بسیار خوشحال هستم که در جمع شما معلمان محترم حضور دارم. و همچنین خرسندم از اینکه تعداد بیشتری از شرکت کنندگان و حضار کارگاه تربیتی وآموزشی را خواهران محترم تشکیل می دهند. هدف از تشکیل و برگزاری این کارگاه تربیتی کمک و همکاری در بهبود تدریس معلمان است. ما تلاش کردیم که مدرسینی را به عنوان استاد دعوت کنیم تا شما بتوانید با فراگیری از آنان، شیوه ها و تکنیک های کارآمدتر و به روزتری را بیاموزید. اصل و اساس موضوع این کارگاه تربیت و آموزش است. امروزه آموزش از علوم کلیدی پیشرفت و توسعه جوامع بشری محسوب می شود. شاید تجربه های کشورهای غربی در این زمینه بیشتر از کشورهای ایران و پاکستان باشد ولی تفاوتی که در موضوع آموزش شاید درکشورهایی از قبیل جمهوری اسلامی ایران و پاکستان است این است که این عرصه برای ما باید جوهره ای متفاوت همراه داشته باشد. و در این جاست که  تفاوت ما با دنیای غرب مشخص می شود و آن موضوع تربیت و جوهره فهم دینی است.

وی در پایان اظهار داشت: امیدوارم معلمان محترمی که در این جمع حضور دارند بهترین بهره ها را از این کلاس ها حاصل نمایند و از مباحث مطروحه در کلاس ها به نحو احسن بهره برداری نمایند. سپس کارگاه آموزشی آغاز به کار کرد.

ابتدا آقای شهروز سوزوکی (اهل ژاپن و از سال ها قبل به منظور تحصیل و سپس بعنوان استاد در پاکستان سکونت دارد) کلاس خود را با عنوان "آماده کردن معلمان برای چالش های قرن بیست و یک"شروع نمود.

وی درس تربیتی خود را بر اساس تحلیل شیوه های متداول و سپس بررسی عوامل مؤثر تربیتی با تأکید بر ترجیح دادن تربیت برآموزش محض، مهارتهای سودمندی را از طریق پروژکتور ارایه داد. وی طی ارایه شیوه های مؤثر تدریس اظهار داشت که در مدارس کشور ژاپن ازکلاس ابتدایی تا کلاس پنجم سبک و شیوه زندگی عملی از قبیل انجام کارهای معمول را آموزش می دهند و در این مرحله برای ترفیع دانش آموزان به سطح بالاتر نظام نمره و امتیاز وجود ندارد. در اصل در اولین گام تربیت و آموزش تدریس و یادگیری رفتارها و ارزشهای خوب انسانی مورد اهمیت می باشد. وی تکنیک های تدریس با تحلیل و بررسی روانشناسی آموزشی به شیوه ای بسیار جالب و زبیا ارایه داد که مورد جلب معلمان قرارگرفت.

قابل ذکراست که آقای شهروز طی سالهای اقامت در پاکستان با شرکت در مراسم عزاداری و پس از تحقیق و بررسی دقیق و عمیق، سه سال پیش به مذهب اهل بیت علیهم السلام گروید و در سال ۱۳۹۶ در اربعین سالار شهیدان حضرت ابی عبدالله الحسین  علیه سلام درکربلا شرکت نمود و به زیارات عتبات مقدسه نیز مشرف گردیده است. پس از پایان کلاس آقای شهروز شرکت کنندگان از ساعت 13:00 الی ساعت 13:45 بعد از ظهر برای نماز و نهار وقفه داشتند و از ساعت 13:45 بعد از ظهر کلاس آقای صمد عباس شروع گردید.

موضوع درس ایشان"چگونگی فراهم نمودن تسهیلات درآموزش و پرورش" بود. وی طی ادامه تدریس بر استفاده از روشها و شیوه های موثری که در زمینه تربیت و آموزش در فراهم نمودن تسهیلات به محصلان نقش سودمندی ایفا می کنند تاکید داشت.

وی در ادامه تدریس نسبت به فراهم نمودن اطلاعات علمی شخصیت سازی محصلان را مورد اهمیت قرار داد. ایشان در بخش هایی از درس خود از آموزه های دینی قرآنی، تعلیمات و فرمایشات معصومین علیهم السلام و فرمایشات علماء و روحانیون برجسته اسلام از قبیل حضرت امام خمینی(ره)، آقای بهجت(ره) وآقای شهید استاد مطهری استفاده کرده تربیت روحی و معنوی را نسبت به تربیت بدنی مورد تاکید بیشتری قرار داد.

وی اظهار داشت: مؤثرترین ابزار در تربیت وآموزش اخلاص است. معلمان و استادانی که در شغل تدریس مخلص و صمیمی هستند می توانند از چشمی متفاوت درون انسان را مشاهده نمایند و بر شنوندگان و محصلان تاثیر بگذارند. چنانچه در عرفان اسلامی بعضی از عرفا لایه های درونی انسان را مشاهده می نمایند.

آقای صمد عباس درس خود را از ساعت 13:45 الی ساعت 17:25 با اصرار و درخواست شرکت کنندگان بدون وقفه ادامه دادند. پس از پایان کارگاه مرحله پرسش و پاسخ تا ربع ساعت ادامه یافت.

در خاتمه تمامی شرکت کنندگان در این کاگاه آموزشی از خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران اظهار تشکر نمودند و تقاضا داشتند که اینگونه کارگاه های سودمند درآینده نیز ادامه پیدا کند.

مراکز تربیتی و آموزشی کراچی که معلمان آنان در این کارگاه تربیتی شرکت داشتند به شرح ذیل می باشند:

1. دبیرستان شیعی الهادی

2. دبیرستان شیعی دخترانه فاطمیه

3. دبیرستان شیعی پسرانه فاطمیه

4. مدرسه خدیجه الکبری

5. دبیرستان شیعی مدینه العلم

6. آکادمی کوالتی کراچی

7. بنیاد بی.ای.ایس

8. سانت مور پبلک اسکول

9. کراچی گرامر، اسکول

10. ایم. دی. سی، اسکول

11. دانشکده نیروی دریایی

12. وایت هاوس گرامر اسکول

13. مدرسه بیک هاوس

14. مدرسه.ک.ک.آ، کراچی

15. دبستان دانیال

16. مدرسه بی.ام .جی

17. کراچی پبلک اسکول

18. فاوندیشن پبلک اسکول

 

 

 

 

 

 


٠٩:١٩ - چهارشنبه ٦ دی ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩٤٧٠٠    /    تعداد نمایش : ١٦٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
امام رضا

The Islamic Schools

سايت امام خميني(رہ)

حضرت آيت‏اللَّه خامنه‏اي رهبر معظم انقلاب اسلامي

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

دكتر حسن روحانی رييس جمهور

کتابخانه دیحیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

آغاز صد و شصت و هفتمین دوره آموزش زبان فارسی

بنیاد سعدی  (آموزش زبان فارسی درجهان) Saadi Foundation

سازمان ايران گردي وجهان گردي ايران

سايت شهيد مطهري

ايرانيان خارج از کشور

IRIB

IRNA

دانشگاه کراچي

Hamdard University Karachi

اخبار بزبان اردو

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی

کانال هاي تلويزيوني پاکستان

Dictionary

دانشگاہ المصطفی

kanoon
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 461725
Visitorsofday : 3
Visitorsofpage : 745079
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.9062

صفحه اصلی|ايران|فارسي|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت