جمعه ٢٩ تير ١٣٩٧ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|آلبوم تصاوير ايران|فارسي|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
0
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری "کنفرانس شعر عاشورایی در فارسی و اردو" در کراچی"

برگزاری "کنفرانس شعر عاشورایی در فارسی و اردو به یادبود عمان سامانی و میرانیس" در کراچی

 

 

 

 

روز یکشنبه ۱۳۹۶/۸/۲۸ کنفرانس ادبی"شعر عاشورایی در فارسی و اردو" با تأکید بر اشعار عاشورایی عمان سامانی(فارسی سرای) و میر ببر علی انیس(اردو سرای) با همکاری فیمابین خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران و موسسه فرهنگی ادبی"هفت اقلیم"پاکستان و با حضور شخصیت های فرهنگی و ادبی سرشناس کراچی در نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزارگردید.

کنفرانس با تلاوت آیات قرآن شریف آغاز شد. سپس دکتر ضیغم حیدر مسئول موسسه"هفت اقلیم" ضمن تشکر و تقدیر از معاضدت خانه فرهنگ ج.ا. ایران در برگزاری این کنفرانس، به حضار خیر مقدم گفت. وی  هدف از برگزاری همایش را اینگونه بیان نمود: ایران ایرانیان و مردم پاکستان طی قرون گذشته تاکنون روابط همه جانبه و عمیقی در همه تمامی بخشها، به ویژه در بعد فرهنگی و ادبی با یکدیگر داشته اند. سوابق این ارتباطات نشان از میراث غنی فرهنگی مشترک بین دو کشور دارد. شاعران اردو به ویژه در بخش ادبیات دینی و عرفانی همواره با الهام از زبان و ادب فارسی الهام گرفته و توانسته اند آثار برجسته ای را به تقلید از بزرگان ادب فارسی خلق نمایند.

یکی از برجستگان شعر دینی شبه قاره میر ببرعلی انیس است که اشعار عاشورایی وی منحصر به فرد است. هدف برگزاری این کنفرانس آشنا نمودن نسل جوان ازآثار گرانقدر و خدمات برجسته ادبی چهره های ماندگار دوکشور و همچنین تقریب اندیشه های دینی فرهنگی و شعری دو کشور می باشد. امیدواریم که ادامه اینگونه همایش ها وکنفرانس ها بتواند درآینده موجب معرفی بیشتر برجستگان ادب و فرهنگ زبان های فارسی و اردو شود.

دکتر ضیغم از دکتر عالیه امام، دکتر باقری و سرکار خانم تبسم زهرا از نوادگان میر ببر علی انیس دعوت نمود تا به عنوان ریاست کنفرانس در جایگاه ویژه مستقر شوند.

پس از آن منقبت زیبایی در مدح حضرت ابی عبدالله الحسین(ع) خوانده شدکه مورد اسقبال حضار قرارگرفت. در پی آن نوحه ای به زبان اردو در مصیبت سرور شهیدان حضرت امام حسین(ع) اجراء شد.

آقای سید فراست رضوی از ادبای سرشناس پاکستان مقاله ای را راجع به میر انیس و اشعارش قرائت کرد.

 بخش هایی از مقاله وی اینگونه بیان شد:

شعر برجسته و ماندگار همیشه از لحاظ محتوا و هم از لحاظ سبک و صنعت شعری از اشعار عمومی متمایز می باشد. به خاطر این ویژگی خودش را در ادبیات منحصر به فرد نشان می دهد. شعر برجسته نه تنها مورد استقبال شنوندگان و خوانندگان قار می گیرد بلکه موجب افزایش بصیرت آنان نیز می شود. شعرخوب در شناخت خداوند متعال، انسان و دنیا زاویه مهمی را فراهم می نماید.

میر انیس در زبان و ادب شبه قاره از پرطرفدارترین شاعرانی می باشدکه شعرش هم از لحاط محتوا و هم از لحاط سبک و صنعت شعری ماندگار است. انیس در شعرخود ضمن روایت رویدادهای کربلا را به زبان شیوا، فضایل و اوصاف سرور شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران با وفایش را به شیوه ای بسیار زیبا و جالب در قالب شعر به تصویر می کشد. زبان و ادبیات اردو تاکنون شاعر مرثیه گویی مانند میرانیس به خود ندیده است .

خانم قندیل جعفری سخنران بعدی اشعار منتخبی از میر انیس را با بیانی شیوا اجراء نمود.

خانم فایزه زهرا میرزا استادیار بخش زبان و ادب فارسی دانشگاه کراچی مقاله خویش را در خصوص اشعار عمان سامانی ارائه کرد. وی در بخشی از مقاله خود اظهار داشت: فن مرثیه گویی در دوران حکومت عباسیان در ادب عربی ترویج گردید و توسط برخی از شاعران سرشناس آن زمان از قبیل دعبل خزاعی به اوج رسید. مدتی بعد اینگونه  شعر سرایی  از  طریق زبان عربی به فارسی وارد شد. شاعران ایرانی محتوا و صنعت خاص  مرثیه گویی و همچنین سبک و روش های مختلف آن را از عرب ها اخذ نمودند.

در ایران شعرعاشورایی در زبان و ادبیات فارسی به چهار دوران تقسیم می شود:  الف: ازآغاز تا اوایل دوره صفویان،  ب: دوران صفوی  ج: دوران قاجاریه  د: پس از دوره قاجاریه تا دوره معاصر.

وی در مقاله اش اینگونه از شعر  عمان سامانی گفت: عمان سامانی با چشم بصیرت حضرت زینب(ع) به حماسه عاشورا نگاه می کند و کربلا را جز وصال حضرت حق چیزی دیگر نمی بیند. ایشان در ادامه سخنان خود اشعار زیبای از عمان سامانی را از مثنوی "گنجینه اسرار" عمان قرائت نمود.

دکتر عالیه امام ضمن قدردانی از برگزارکنندگان کنفرانس بویژه از همکاری و حمایت دکتر باقری تشکر و قدردانی نمود. وی در باره ویژگی های شعرعاشورایی میر انیس نکاتی را بیان نمود. وی گفت: شعر میر انیس در شرح و توصیف حماسه عاشورا، انعکاس مناظر غم انگیز و رفتارهای شجاعانه قهرمانان کربلا و همچنین بیان احساسات طبیعی انسانی در قالب و سبکی بسیار موثر، دلنشین و بی نظیر سروده شده است. میرانیس از طریق شعر نه تنها واقعیات مختلف کربلا را بیان می کند، بلکه ارزش های اصیل انسانی همچون ایثار، فداکاری، شجاعت و دلاوری، مروت و محبت و عشق و مهرورزی و رفتارهای دیگر دین محوری را به شیوه ای جالب بیان می کند.

میر انیس حماسه عاشورا را بعنوان آئین انسانیت و درسگاه معرفت معرفی می کند. در این درسگاه نقش آفرینی هریک از شخصیت های عاشورا برای نوع بشر الگو و نمونه است.

سرکارخانم تبسم زهرا(از نوادگان میر انیس) و خانم نازش رضوی اشعاری از میر انیس را دکلمه نمودند.

مسئول خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران آخرین سخنران این کنفرانس بود. ایشان  طی سخنان خود ضمن خیرمقدم و تشکر از حضور تمامی میهمانان نکاتی راجع به شعر عاشورایی بیان نمود.

وی اظهار داشت: شعر عاشورایی زیر مجموعه شعر آیینی است. هر شعری با صبغه دینی و متأثّر از آموزه های

اسلامی، در مجموعه شعر آیینی قرار خواهد گرفت. تنها بواسطه قلمرو موضوعی است که شعر آیینی از سایر انواع شعر متمایز می شود.

شعر عاشورایی پیرامون قیام الهی حضرت اباعبدالله... الحسین(ع)، اخبار مبتنی بر شهادت ایشان و اهل بیت(س) و اصحاب ایشان، توصیف شخصیت های عاشورا، توصیف صحنه های جنگ کربلا،حوادث قبل و بعد از آن و همچنین  پیوند تاریخ  با آن حادثه سخن می گوید.

درتعریف دیگر، شعر عاشورایی، شعری است که در مقام تبیین  مقولات ارزشی  این  نهضت الهی است، و  متعهدانه حول محور مسایل زیربنایی آن حرکت می کند.

ایشان در تبیین ویژگی های شعرعمان سامانی گفت: مثنوی«گنجینة الاسرار» مهمترین اثر ادبی عمان سامانی است که از منظر عرفانی و حماسی واقعه و قیام کربلا و عاشورا را به زبان شعر به تصویر کشیده است. در این مثنوی نسبتاً کوتاه، نکات ظریفی از عشق و عرفان با بیانی هنرمندانه و گرم طرح شده است. عمان را باید اولین شاعری نام برد که اشعار عاشورایی را از قالب صرفاً سوگ خارج و در قالبی حماسی آمیخته به عشق و روشنگری ارائه نمود.

دکتر باقری در پایان سخنرانی گزیده ای از اشعار عمان سامانی را نیز قرائت نمود.

در پایان کنفرانس از میهمانان پذیرایی به عمل آمد.

 


٠٩:٢٣ - سه شنبه ٣٠ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٦٩٠٤٣٩    /    تعداد نمایش : ١٣٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
امام رضا

The Islamic Schools

سايت امام خميني(رہ)

حضرت آيت‏اللَّه خامنه‏اي رهبر معظم انقلاب اسلامي

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

دكتر حسن روحانی رييس جمهور

کتابخانه دیحیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

آغاز صد و شصت و هفتمین دوره آموزش زبان فارسی

بنیاد سعدی  (آموزش زبان فارسی درجهان) Saadi Foundation

سازمان ايران گردي وجهان گردي ايران

سايت شهيد مطهري

ايرانيان خارج از کشور

IRIB

IRNA

دانشگاه کراچي

Hamdard University Karachi

اخبار بزبان اردو

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی

کانال هاي تلويزيوني پاکستان

Dictionary

دانشگاہ المصطفی

kanoon
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 453187
Visitorsofday : 55
Visitorsofpage : 728875
Onlinevisitors : 5
PageLoad : 1.9688

صفحه اصلی|ايران|فارسي|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت